Francúzsko je známe svojou vinárskou tradíciou a produkciou kvalitných vín. V nasledujúcom článku si budeme postupne predstavovať jednotlivé vinárske regióny a ich špecifiká.

Burgundsko

Burgundsko produkuje najvýznamnejšie Chardonay a Pinot noir na svete. Taktiež môžeme povedať, že ide o najvýznamnejší vinársky región Francúzska z hľadiska histórie a taktiež z hľadiska kvality vín. Burgundsko má bohatú históriu, gastronómiu a kvalitné víno. V 18.storočí vlastnila väčšinu vinohradov v tejto oblasti cirkev. Dôsledkom francúzskej revolúcie boli vinohrady skonfiškované a rozdelené na menšie časti. Väčšinou rozloha vinohradov nepresahuje rozlohu 6 hektárov.
Dôsledkom dedenia a iných zákonov sa vinohrady ďalej rozdrobovali na menšie a menšie časti. V Burgundsku sa vyrába najkrehkejšie Chardonnay na svete. Srdcom oblasti je Côte d´Or. Táto oblasť je preslávená hlavne červeným vínom  a však väčšinu produkcie tejto oblasti tvorí biele víno.
Azda najznámejšou burgundskou vinicou je Romanee Conti, ktorá sa nachádza pri dedinke Vosne Romanee. Víno z tejto vinice sa predáva za niekoľko tisíc eur.
 

Alsasko

Alsaské biele vína patria k najlepším zdrojom kvalitných bielych vín sveta. Ich produkcia v regióne je v pomere k červenému vínu až 95%.
Alsasko  je križovatkou dvoch krajín. Jazykom, obchodom a tradíciám patrí skôr Nemecku, a však má francúzsku dušu. Pripravujú sa tu nemecké vína, na francúzsky spôsob.
Alsasko je najvýchodnejší región Francúzska, rozprestierajúci sa pri rieke Rýn, na hraniciach s Nemeckom. Počas histórie viedli Francúzi a Nemci niekoľko vojen práve o ovládnutie Alsaska (a Lotrinska), ktoré sa definitívne stalo francúzskym územím až po druhej svetovej vojne. Jazykovo je toto územie dodnes zmiešané, mestá sú už úplne frankofónne, ale na vidieku je ešte stále prítomný nemecký jazykový vplyv. Tento vplyv na Alsasko je viditeľný aj na architektúre a gastronómií. Tamojšie vinice sa rozprestierajú na slnečných svahoch v nadmorskej výške 180 až 360 mnm.
Tradičnými alsaskými odrodami sú: Rizling rýnsky,Sylvaner, Muscat (Muškát), Pinot Gris (Rulandské šedé), Pinot Blanc (Rulandské biele) a Gewurztraminer (Tramín) a Pinot Noir (Rulandské modré).
 

Výrobcovia


Cattin

Akcia

doprava zdarma

Kontakt

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Telefón: 0911 229 806 
Email: info@grandvin.sk
Web: grandvin.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber našich
noviniek e-mailom.

 

Newsletter odosielame prostredníctvom MailChimp.

Portfolio Highlights